Orada bir köy var uzakta - Posta Gazetesi

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Posta Gazetesinden Yazgülü Aldoğan'ın  31 Temmuz 2016 Tarihli Yazısı

Ben Isparta’yı ilk kez gül hasadı yapmaya gittiğimizde sevdim. Bir tek orada yetişen özel bir gül Isparta’ya damgasını vurmuş, bütün şehir gül kokuyor, gül soluyordu. “Haydi Isparta’ya gidelim, lavanta kokulu bir köy var orada” dediklerinde, “Bu ne şanslı bir coğrafya, ne şanslı bir yer” diye düşündüm. Isparta Kuyucak, Keçiborlu köyünde sadece lavanta yok, zambak da varmış, yani eflatun bir köy!

Köy Turizminde Lavanta Kokusu -Habertürk

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Habertürk Gazetesinden Esen EVRAN'ın 31 Temmuz 2016 Tarihli Yazısı

 

Turizm dendiğinde akla gelen yerler var, Antalya, Bodrum, Çeşme, Marmaris gibi... Ama örneğin Bursa’nın Misi Köyü, Isparta’nın Kuyucak İlçesi, Adana’nın Saimbeyli İlçesi yok. Oysa Türkiye, meraklısına, farklılık arayana, tatili denizden, güneşten ibaret görmeyene yüzlerce seçenek sunuyor. İşte bir süredir rotalarını takip ettiğim “Gelecek Turizmde” projesi bunun için heyecan veriyor.

Lavanta Kokulu Köy-El Jazeera Türk

Written by Super User. Posted in Basında Biz

El Jazeera Türk'ten Güray ERVİN'in 28 Temmuz 2016 Tarihli yazılı ve Video Haberi

 Isparta'ya bağlı Kuyucak köyünde 17 kadın bir araya gelip kooperatif kurdu. Lavanta üretimiyle ismini duyuran köy, bu yıl turizm atağına geçti. Kaymakamlık tarafından kadınlara çeşitli eğitimler verildi. Köyde bu yıl üç ev, pansiyona çevrildi. İç rahatlatan kokusuyla bilinen lavanta, bundan böyle Kuyucaklıların hayatını da ferahlatacağa benziyor.

Lavanta Yörede Yeni Ekmek Kapısı Oldu-Sabah

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Sabah Gazetesinin 11 Temmuz 2016 Tarihli Haberi

 

Türkiye'nin gül bahçesi , adını lavanta üretimiyle de duyuruyor. Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak Vadisi, temmuzdan ağustosa kadar mora boyanıyor. Köylü mutlu, turizm gelirinden umutlu. Bölgede sulama imkanı olmadığından, lavanta, buğday ve arpaya göre daha fazla verim veriyor, daha çok gelir getiriyor.

Isparta'dan Geçerken Lavanta Kokusunu Takip Edin -Tourexpi

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Ülkemizde gül üretimi denildiğinde akla ilk gelen şehir Isparta, şimdilerde bir lavanta diyarı.

Ziyaretçilerin çoğu sosyal medya paylaşımları ile haberdar oluyor Lavanta Kokulu Köyden...

Kuyucak Köyünü Lavanta Kokusu Sardı- Habertürk

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Habertürk Yayın Grubunun 03 Temmuz 2016 Tarihli Haberi

 Isparta'da Türkiye lavanta üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Kuyucak köyünde lavanta mevsimi başladı.

Sadece Türkiye'de değil, dünyada da "Gül" denilince ilk alan gelen yer olan Isparta'da, nisan ayının ortalarında başlayan ve 2 ay süren gül hasadın ardından, üreticiler ve ziyaretçileri lavanta heyecanı sardı.

Türkiye'nin Lavanta Bahçesinde Turizm Atağı-Habertürk

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Habertürk Yayın Grubunun 29 Haziran 2016 Tarihli Haberi

 

 Türkiye lavanta üretiminin yüzde 80'ini tek başına karşılayan Ispata'nın Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes işbirliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Proje çağrısı kapsamında hazırlanan "Lavanta Kokulu Köy" projesi ile köye gelen turist sayısının 10 bine çıkarılması planlanıyor.

Dünya gül yağı üretimini tek başına karşılayan Isparta, son yıllarda artan üretim miktarı ile başka bir tıbbi aromatik bitki olan lavantanın da üretim üssü halini aldı. Lavanta dikimine ilk kez 1960'lı yıllarda arazinin boş kalmaması amacıyla başlayan köy, süreç içerisinde Türkiye lavanta üretiminin merkezi konumuna geldi.

Lavanta Kokulu Kuyucak Köyü-Tatil Budur

Written by Super User. Posted in Basında Biz

www.tatilbudur.com İnternet Sitesinin 23 Mayıs 2016 Tarihli Haberi 

 

Evet yanlış duymadınız Lavanta bahçeleri içinde inanması zor ama adeta sihirli bir yer Kuyucak köyü. Fransa’ya sırf lavanta bahçelerini görmek için gitmeyi düşünenler, yine bu fikrinizden vazgeçmeyin ama bana sorarsanız önceliğiniz güzel ülkemizin sınırlarında olan Isparta’nın Kuyucak köyünden yana olsun. Alı al, moru mor bir cennet bahçesi demek daha doğru olacak bence bu köy için.

Doğada Renkler Baharın Geldiğini Söylüyor- SkyScanner

Written by Super User. Posted in Basında Biz

www.skayscanner.com İnternet Adresinin 09 Mayıs 2016 Tarihli Haberi

Gündelik hayatın koşturmacası bize unuttursa da, mevsimler değişiyor, çiçekler açıyor, doğa canlanıyor. Şimdi doğada vakit geçirmenin tam zamanı. Türkiye bahar mevsimine ev sahipliği yaparken ortaya çıkan manzaraları sizin için derledik.Göndermiş olduğunuz fotoğraflar için teşekkür ederiz.

Fotoğraf turumuza katılın ve Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen bahar manzaralarına ortak olun!

Türkiye'nin Gül Bahçesi Isparta Artık Lavantalarıyla Anılıyor-Mynet

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Mynet'in Haberi

 

Burdur Gölü'ne nazır bir manzaraya kurulan ve Kuyucak köyünde gerçekleşen lavanta üretimi, gül üretimini gölgesinde bıraktı ve şimdilerde köyün önemli bir geçim kaynağı haline geldi. Günümüzde ise Kuyucaklılar, Türkiye'deki toplam lavanta üretiminin %93'ünü karşılıyor.

Türkiye'de Keşfedilmeyi Bekleyen Yerler-Skyscanner

Written by Super User. Posted in Basında Biz

www.skyscanner.com internet sitesinin haberi

 

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine dört bir yanı ayrı güzel ülkemizde, tarihi, doğası ve kültürüyle öne çıkan o kadar çok yer var ki, bazı güzellikler gözden kaçabiliyor. Sizin için, bu hazine değerindeki yerler arasından mutlaka gitmeniz gereken dokuz tanesini listeledik:

1. Kuyucak Köyü, Isparta

Kuyucaklı Lavanta Üreticileri Fransa’dan Yeni Deneyimler Ve Fikirlerle Döndü-UNDP

Written by Super User. Posted in Basında Biz

http://www.tr.undp.org/ adresindeki haberimiz

Isparta’nın Kuyucak Köyü Türkiye'deki lavanta üretiminin %93'ünü sağlıyor. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliği ile yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen "Lavanta Kokulu Köy Projesi" ile bölgede kırsal turizmin geliştirilmesi ve yerel halkın gelir elde etmesi amaçlanıyor. Proje; Keçiborlu Yardımlaşma ve Destekleme Derneği, Keçiborlu Kaymakamlığı ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı tarafından yürütülüyor.

Lavanta Kokulu Köy Projesi- Gazete 32

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Gazete 32 de yayınlanan haberimiz.

 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı ÖZEN’i makamında ziyaret eden Keçiborlu Kaymakamı Osman Dölek, Keçiborlu’nun lavanta ile kalkınması amacıyla hazırlanan ‘Keçiborlu Lavanta ile Kalkınıyor Projesi hakkında bilgiler verdi. Beraberinde Kaymakamlık Proje Ekibi Gürkan Cunda ve Ali Sağdaş ile birlikte gelen Kaymakam Osman Dölek’e ziyaretten duyduğu memnuniyetini ifade eden Genel Sekreter Özen, Keçiborlu’nun lavantada marka olmasını hedefleyen projenin uygulanması, faaliyetler ile sürdürülebilir olması için BAKA’nın gereken teknik desteği vermeye hazır olduğunu belirtti.

Lavanta İle Gelen Kalkınma-Kanal 32

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Kanal 32 Televizyonunda yayınlanan haberimiz

Keçiborlu Kaymakamlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Efes ortaklığında “Gelecek Turizmde” proje çağrısına bir proje hazırladı. Bu proje yüzlerce proje içinden desteklenmeye hak kazandı ve projenin ilk ayağı girişimcilik eğitimleri başlatıldı.

Lavanta Turizmi-Elif ERGU-Hürriyet Gazetesi

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Isparta’nın Kuyucak köyü artık ‘Lavanta Kokulu Köy’ olarak anılıyor. ‘Gelecek Turizmde’ programıyla desteklenen köye bu yaz 15 bin ziyaretçi lavanta tarlalarını görmek için geldi. Köylünün elinde tonlarca lavanta ise alıcı bekliyor.