Articles

Lavanta Kokulu Kuyucak Köyü-Tatil Budur

Written by Super User. Posted in Basında Biz

www.tatilbudur.com İnternet Sitesinin 23 Mayıs 2016 Tarihli Haberi 

 

Evet yanlış duymadınız Lavanta bahçeleri içinde inanması zor ama adeta sihirli bir yer Kuyucak köyü. Fransa’ya sırf lavanta bahçelerini görmek için gitmeyi düşünenler, yine bu fikrinizden vazgeçmeyin ama bana sorarsanız önceliğiniz güzel ülkemizin sınırlarında olan Isparta’nın Kuyucak köyünden yana olsun. Alı al, moru mor bir cennet bahçesi demek daha doğru olacak bence bu köy için.

Türkiye'nin Lavanta Bahçesinde Turizm Atağı-Habertürk

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Habertürk Yayın Grubunun 29 Haziran 2016 Tarihli Haberi

 

 Türkiye lavanta üretiminin yüzde 80'ini tek başına karşılayan Ispata'nın Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes işbirliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Proje çağrısı kapsamında hazırlanan "Lavanta Kokulu Köy" projesi ile köye gelen turist sayısının 10 bine çıkarılması planlanıyor.

Dünya gül yağı üretimini tek başına karşılayan Isparta, son yıllarda artan üretim miktarı ile başka bir tıbbi aromatik bitki olan lavantanın da üretim üssü halini aldı. Lavanta dikimine ilk kez 1960'lı yıllarda arazinin boş kalmaması amacıyla başlayan köy, süreç içerisinde Türkiye lavanta üretiminin merkezi konumuna geldi.

Kuyucak Köyünü Lavanta Kokusu Sardı- Habertürk

Written by Super User. Posted in Basında Biz

Habertürk Yayın Grubunun 03 Temmuz 2016 Tarihli Haberi

 Isparta'da Türkiye lavanta üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Kuyucak köyünde lavanta mevsimi başladı.

Sadece Türkiye'de değil, dünyada da "Gül" denilince ilk alan gelen yer olan Isparta'da, nisan ayının ortalarında başlayan ve 2 ay süren gül hasadın ardından, üreticiler ve ziyaretçileri lavanta heyecanı sardı.