Lavender Scented village where

Accommodation in the village Kuyucak

More...

Photo gallery

Snapshots from the village Kuyucak

More...

Special Days and Events

Bulk Order for Special Days and Events

More...

Lavender Scented village Accommodation

Our village is a lavender-scented corner of paradise

More...

Lavender-scented village Landscapes

Kuyucaklı Lavanta Üreticileri Fransa’dan Yeni Deneyimler Ve Fikirlerle Döndü-UNDP

Written by Super User. Posted in Basında Biz

http://www.tr.undp.org/ adresindeki haberimiz

Isparta’nın Kuyucak Köyü Türkiye'deki lavanta üretiminin %93'ünü sağlıyor. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliği ile yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen "Lavanta Kokulu Köy Projesi" ile bölgede kırsal turizmin geliştirilmesi ve yerel halkın gelir elde etmesi amaçlanıyor. Proje; Keçiborlu Yardımlaşma ve Destekleme Derneği, Keçiborlu Kaymakamlığı ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı tarafından yürütülüyor.

 

Proje kapsamında Kuyucak Köyü'ne model oluşturması amacıyla lavantaları ile ünlü ve kırsal turizmin iyi uygulama örneklerinden olan Fransa’nın Provence bölgesine çalışma gezisi düzenlendi. Geziye, Keçiborlu Kaymakamı Osman Dölek, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Proje koordinatörleri Ali Sağdaş ve Gürkan Cunda ve Kuyucak köyü lavanta üreticileri Huriye Tezcan, Melis Gülşah Özcan ve Meral Çetin katıldı. Gezinin ilk gününde Marsilya Ticaret ve Sanayi Odası ile bölgedeki lavanta üretimi ve ticareti ile ilgili görüşüldü. Adını Güney Fransalı kadınlardan alan, lavanta dâhil 300 bitkinin işlendiği dünyaca ünlü bir Fransız kozmetik markasının fabrikası ziyaret edildi. Üretilen ürünlerin nasıl pazarlandığı, hangi üretim aşamalarından geçtiği ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Fabrikada üretimin her aşamasını görmek Kuyucaklı lavanta üreticileri için heyecan verici bir deneyim oldu.

Ayrıca, lavanta üretimi, hasatı ve ürün geliştirme bağlamında Avignon bölgesindeki bir lavanta üreticisi ile projeye değer katacak bir görüşme gerçekleştirildi. Kuyucaklı lavanta üreticilerine iş bölümünün önemi, hediyelik eşya çeşitliliği ve lavanta rotasının belirlenmesi konusunda önerilerde bulunuldu. Yerele özgü kalabilmenin önemine değinen Fransız lavanta üreticisi, yöresel lezzetlerin ve üretilen hediyelik eşyaların turizm unsuru haline getirilmesini vurguladı.

Çalışma gezisinden yeni deneyimler ve fikirler ile dönen Kuyucaklı lavanta üreticileri, Temmuz ayında misafirlerini ağırlamayı bekliyor. 

Lavender Scented village Online Catalog

CLICK FOR CATALOGUE