Lavender Scented village where

Accommodation in the village Kuyucak

More...

Photo gallery

Snapshots from the village Kuyucak

More...

Special Days and Events

Bulk Order for Special Days and Events

More...

Lavender Scented village Accommodation

Our village is a lavender-scented corner of paradise

More...

Lavender-scented village Landscapes

Türkiye'de Lavanta- National Geographic Türkiye

Written by Super User. Posted in Basında Biz

National Geographic Türkiye'nin Makalesi

 

Mor kraliçe: Zarif duruşu ve hoş kokusuyla yüzyıllardır adı sağlık ve güzellikle birlikte anılan lavanta, Anadolu topraklarında artık hiç olmadığı kadar yaygın.

 

Türkiye'de lavanta yetiştiriciliğinin en yaygın olduğu Keçiborlu'da Kuyucak Köyü'nün, Burdur Gölü'ne bakan yamaçlarında giderek daha fazla arazi, yaz aylarında çiçeklenen yeşilli-morlu lavanta öbekleriyle kaplanıyor

Kuru çiçek olarak değerlendirilecek lavantalar, ağustos ayı başında toplanıyor. Sabahın erken saatlerinde uzun saplarından kesilerek demet haline getiriliyor ve yarı gölgede yaklaşık bir hafta kurumaya bırakılıyor. Kuruyan saplar, çiçeklerinden dövülerek ayrılıyor.

Dünyada en çok rağbet gören uçucu yağlardan biri olan lavanta çok farklı amaçlar için yetiştirilebiliyor. Ondan parfüm, sabun, ilaç, çay ya da sos yapabilirsiniz.

Lavanta, Göller Bölgesi'nin kıraç arazilerinde giderek tahıl arazilerinin yerini alıyor. Bunda, 25 yıllık ömrüyle birlikte gübresiz yetişmesi, toplama dışında iş gücü gerektirmeyen bir bitki olması ve kuru çiçeği ile tahıla göre daha fazla gelir sağlamasının etkisi var

Bol nektarlı bir bitki olan lavantadan piyasa değeri yüksek lavanta balı elde edilebiliyor

Lavantadan elde edilen esansiyel yağların kullanımıyla üretilen vücut losyonu, el kremi, sabun ve banyo duş jeli gibi ürünler büyük talep görüyor.

Antikçağlardan bugüne antiseptik olarak yararlanılan, hatta Birinci Dünya Savaşı'nda askerlerin yaralarının dezenfekte edilmesinde de kullanılan lavanta hakkında yapılan araştırmalar, uçucu yağının sinir sistemini olumlu etkilediğini ortaya koyuyor.

 

Lavender Scented village Online Catalog

CLICK FOR CATALOGUE