Lavender Scented village where

Accommodation in the village Kuyucak

More...

Photo gallery

Snapshots from the village Kuyucak

More...

Special Days and Events

Bulk Order for Special Days and Events

More...

Lavender Scented village Accommodation

Our village is a lavender-scented corner of paradise

More...

Lavender-scented village Landscapes

Lavanta Kokulu Kuyucak Köyü-Tatil Budur

Written by Super User. Posted in Basında Biz

www.tatilbudur.com İnternet Sitesinin 23 Mayıs 2016 Tarihli Haberi 

 

Evet yanlış duymadınız Lavanta bahçeleri içinde inanması zor ama adeta sihirli bir yer Kuyucak köyü. Fransa’ya sırf lavanta bahçelerini görmek için gitmeyi düşünenler, yine bu fikrinizden vazgeçmeyin ama bana sorarsanız önceliğiniz güzel ülkemizin sınırlarında olan Isparta’nın Kuyucak köyünden yana olsun. Alı al, moru mor bir cennet bahçesi demek daha doğru olacak bence bu köy için.

 

2

Haziran’dan başlayıp ağustosa kadar mis gibi lavanta kokuları arasında büyüleneceğiniz bir atmosfer çok uzağınızda değil, sadece Isparta kadar bir mesafede. Ben ne kadar anlatsam da Kuyucak köyünün inanılması zor o doğasını tarif etmeye yetmeyecek. Daha ayağınızı atmadan o lavanta kokularını uzaktan duymaya başlayacaksınız. Sonrası huzur, mutluluk ve ötesi. Isparta tatilinizden size kalan bir sürü mor lavanta bahçesi içinden ölümsüzleştirdiğiniz o kareler. Kuyucak köyüne gitmek için en uygun zaman Temmuz ayı. Lavantaların en güzel haliyle o zaman karşılaşırsınız ancak. Kuyucak köyüne gittiğinizde sadece buranın enfes doğasını görmeye değil orada yaşayan sıcacık insanlarıyla da sohbet edin. Burdur Gölü manzarasına karşı Kuyucak köyünde 150 tane ev var ve yaz-kış oturan halkta burada yaşıyor. Balcılıkla geçimlerini sağlıyorlar. O lezzetli ballarından mutlaka almalısınız derim. Lavantaların hasat sonrasında yağlarını çıkarıp satıyorlar. Kuyucak köyündeki lavantalar o kadar bereketli ki lavantaya dair hiç duymadığınız ürünlerin hepsi burada. Lavanta balı, lavanta sabunu, lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta kurusu Kuyucak köyü ziyaretinizde alabileceğiniz diğer ürünler. Sevdiklerinize de gittiğiniz yerleri anlatırken bu güzel hediyeliklerden götürebilirsiniz mesela.

1

Peki neye iyi gelir bu lavanta; araştırmalara göre toz alerjisi, burun akıntısı, romatizmalı eklem ağrıları, karaciğerdeki yağlanma ve en önemlisi de sakinleştirici özelliğiyle biliniyor lavanta. Zaten Kuyucak köyüne gittiğinizde ne uyku sorunu, ne bir halsizlik durumu. Bu tür sorunları Isparta tatilinizde kısa süreli de olsa geride bırakacaksınız diyebilirim.

Kuyucak köyünde yapmadan dönme

  • Geçimlerini lavantadan sağlayan halka hem yardım olsun hem de buraya dair yanınızda götüreceğiniz hediyelikler olsun istiyorsanız ürünlerinden alabilirsiniz.
  • Konaklama için Isparta Otellerini tercih edebilir ve ayrıca temmuz’da gittiğiniz Kuyucak köyü kaçamağında sadece lavanta bahçeleriyle değil zambaklarıyla da karşılaşabilirsiniz.
  • Ve asıl önemlisi lavanta çayını içmeden buradaki gezinizi sonlandırmayın derim.

Lavender Scented village Online Catalog

CLICK FOR CATALOGUE